Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nepohodlí od sousedů

25. 10. 2024

Určité nepohodlí od sousedů musíte strpět
V panelovém domě si bohužel sousedy vybírat nemůžeme, dokonce ani ty, s nimiž žijeme na stejném patře.
To pak může vést k mnoha konfliktům. Ideální situace nastává, pokud se je podaří vyřešit domluvou, v opačném případě máme problém. Štěkání psa, hlasité kroky nebo dupot dětí nad vámi, hluk při stěhování nábytku, dým páleného listí nebo z grilování, vrtání do stěn panelu, kouř z cigaret nebo hlasitá hudební produkce z nedaleké diskotéky – to vše a mnoho dalších projevů právo nazývá imisí. Takovou imisí může být i prach, otřesy, zápach, světlo nebo třeba stín. Prakticky každý důsledek činnosti jednoho vlastníka, který se nepříznivě projevuje na pozemku či pohodlí jiného vlastníka.


Jaká je ochrana?
V praxi se sousedské spory objevují často. Ochranu proti imisím poskytuje občanský zákoník. Bránit se lze ovšem až tehdy, nastal-li již škodlivý účinek (nejde tedy o preventivní ochranu). To za prvé. A za druhé občanský zákoník nově rozlišuje, zda jde o imisi přímou nebo nepřímou. Zatímco přímé imise jsou bez dalšího zakázány a nezáleží dokonce ani na tom, jak moc obtěžují, tak nepřímé imise nejsou zakázány vždy, ale jen tehdy, pokud jsou nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují jiného vlastníka v daném místě. Jinými slovy – člověk musí určité nepohodlí od sousedů strpět. Těžko totiž můžete chtít, aby byl v paneláku absolutní klid. Za chybnou konstrukci tohoto typu domů váš soused určitě nemůže.


Co je přímá a co nepřímá imise?
Přímá imise je například pokud by si soused svedl vodu ze svého balkónu okapem přímo na váš balkón pod ním. Nebo pokud by ze sousední zahrádky z posezení s grilem a udírnou odváděl kouř kouřovodem přímo nad váš pozemek, anebo by k vám rovnou svedl přepad ze svého septiku. To vše je zákonem zakázáno a nezkoumá se ani míra takových zásahů.


Početnější skupinou případů jsou nepřímé imise:
Například kdy k vám kouř zanese vítr, pach stoupá z otevřeného okna pod vámi nebo hluk přenáší rozvody tepla nebo panely. Výčet nepřímých imisí nebude nikdy konečný. Je jimi vše, co vás nějak obtěžuje, ale nespadá to do imisích přímých. Pro případnou ochranu proti nim je pak zcela nezbytné posouzení, zda jsou v místě a čase nepřiměřené a omezují ostatní podstatně. Kdy lze hovořit o nepřiměřenosti místním poměrům? Na to jednoduchá odpověď neexistuje, proto podobné spory musí velice často rozřešit až soud. Vlastník řezající každou neděli dřevo na cirkulárce totiž ještě přímo nezasahuje do práv svých sousedů, ale hluk a prach, který se od něj šíří vzduchem už mohou sousedy nepříjemně obtěžovat. Navíc se musí přihlédnout k místním poměrům, a ty jsou různé – jinak se budou posuzovat účinky chovu hospodářských zvířat ve městě a na venkově, častá hlučná hudební produkce v oblasti, kde se soustředí bary a podobné podniky a v malém městě či vilové čtvrti. Také bude soud jinak posuzovat účinky nějakých exhalací v průmyslové části města a v lázeňské oblasti. Z výše uvedeného vyplývá, a soudní praxe tomu dosvědčuje, že proti jednorázovému, ojedinělému zásahu se z důvodu imise bránit nelze a jste nuceni snášet například, že slyšíte každý krok vašeho souseda nebo že přesně víte, co vaši sousedé mají k obědu. Na tom, že mají rádi k česnečce smaženou cibulku, není totiž nic nepřiměřeného. Určitý návod přinesl před časem server bydleni/idnes.cz. Shrnul jej do osmi krátkých doporučení.


Nejlepší řešení?


1. Buďte tolerantní
Buďte ke svým sousedům tolerantní. Uvědomte si, že pokud bychom měli z každé drobnosti vyvozovat právní důsledky, zřejmě bychom nedělali nic jiného. Proto se konfliktům snažte předcházet.
2. Izolujte hluk
Postarejte se o kvalitní izolaci podlah i stěn proti hluku. Máte-li rádi hlasitou hudbu, vyplatí se používat sluchátka.
3. Informujte sousedy o stavebních pracích
O stavebních pracích sousedy předem informujte, například vývěskou v domě, a omluvte se jim za případný hluk či nepořádek, který s úpravami bude souviset. 
4. Nesázejte stromy k plotu
Na zahradě nesázejte stromy a keře tam, kde by mohly stínit či jinak omezovat sousedy.
5. Nedělejte naschvály
Vyhněte se naschválům a provokacím, křiku či hlasité hudbě pouštěné například těsně před začátkem nočního klidu. Ruší-li vás hluk od sousedů, nebouchejte smetákem do stropu či do tělesa topení, ale dojděte je na hluk upozornit osobně.
6. Snažte se o domluvu
Vždy se snažte nejdříve o domluvu. Soused si totiž často ani nemusí uvědomovat, že se dopouští něčeho závažného. Často postačí i taktní upozornění. Někdy zase pomůže písemná dohoda.
7. Vyvarujte se násilí
V každém případě se vyvarujte hrubého násilí. Pak by totiž mohl naopak soused podat na vás trestní oznámení, třeba za ublížení na zdraví. Snažte se tedy za každých okolností zachovat klid.
8. V krajním případě se obraťte na soud
 V případě, že neuspějete sami, obraťte se na zástupce obecního úřadu, družstva nebo přímo na majitele činžovního domu. Možná postačí jejich domluva. Pokud není jiná možnost, obraťte se na příslušný soud.


Soužití v panelovém domě vyžaduje často velkou míru tolerance. Určité nepohodlí od sousedů musíte strpět.